Кампенсацыя пры пераходзе на працоўны дагавор: як гэта працуе?

Пры пэўных абставінах работнік, у якога заканчваецца працоўны кантракт, мае права на заканадаўча вызначаную кампенсацыю. Гэта таксама называецца пераходнай аплатай, якая прызначана для палягчэння пераходу на іншую працу або для магчымага навучання. Але якія правілы адносна гэтай пераходнай выплаты: калі супрацоўнік мае права на яе і колькі менавіта пераходная выплата? Правілы, якія тычацца пераходнага плацяжу (часовы кантракт), абмяркоўваюцца паслядоўна ў гэтым блогу.

Кампенсацыя пры пераходзе на працоўны дагавор: як гэта працуе?

Права на пераходны плацёж

У адпаведнасці з арт. 7: 673, пункт 1 Грамадзянскага кодэкса Нідэрландаў, супрацоўнік мае права на пераходны плацёж, які таксама можа быць выкарыстаны ў мэтах, не звязаных з працай. Мастацтва. 7: 673 BW вызначае, у якіх выпадках працадаўца абавязаны выплаціць гэта.

Скасаванне працоўнага дагавора па ініцыятыве працадаўцы па ініцыятыве супрацоўніка
шляхам адмены права на пераходны плацёж няма права*
шляхам растварэння права на пераходны плацёж няма права*
у адпаведнасці з законам без працягу права на пераходны плацёж няма права *

* Супрацоўнік мае права на пераходную выплату толькі ў тым выпадку, калі гэта стала следствам сур'ёзна вінаватых дзеянняў або бяздзеяння з боку працадаўцы. Гэта мае месца толькі ў вельмі сур'ёзных выпадках, такіх як сэксуальныя дамаганні і расізм.

Выключэнні

Аднак у некаторых выпадках працадаўца не абавязаны пераходнай выплаты. Выключэнне складаюць:

  • супрацоўнік маладзей васемнаццаці і працаваў у сярэднім менш за дванаццаць гадзін на тыдзень;
  • скасаваны працоўны дагавор з работнікам, які дасягнуў пенсійнага ўзросту;
  • скасаванне працоўнага дагавора з'яўляецца следствам сур'ёзна вінаватых дзеянняў супрацоўніка;
  • працадаўца быў прызнаны банкрутам або падвяргаецца мараторыю;
  • калектыўны працоўны дагавор прадугледжвае, што замест пераходнай выплаты вы можаце атрымаць замену, калі звальненне адбылося па эканамічных прычынах. Гэтая замена, вядома, падпарадкоўваецца пэўным умовам.

Памер пераходнага плацяжу

Пераходная выплата складае 1/3 валавога месячнага заробку за год службы (з 1 -га працоўнага дня).

Наступная формула выкарыстоўваецца для ўсіх астатніх дзён, але і для занятасці, якая доўжылася менш за год: (валавы заробак, атрыманы па астатняй частцы працоўнага дагавора /валавы месячны заробак) x (1/3 валавога месячнага заробку /12) .

Таму дакладная сума пераходнай выплаты залежыць ад заработнай платы і працягласці, якую працаўнік працаваў у працадаўцы. Калі гаворка ідзе пра штомесячную зарплату, трэба таксама дадаць адпускныя і іншыя надбаўкі, такія як прэміі і дапаможнікі. Калі гаворка ідзе пра працоўны час, да разліку колькасці працоўных гадоў трэба дадаць наступныя кантракты супрацоўніка з тым жа працадаўцам. Таксама трэба скласці дагаворы наступнага працадаўцы, напрыклад, калі працаўнік працаваў у працадаўцы праз агенцтва па працаўладкаванні. Калі паміж двума працоўнымі дамовамі работніка быў прамежак больш за 6 месяцаў, стары кантракт больш не ўключаецца ў разлік колькасці адпрацаваных гадоў для разліку пераходнай выплаты. Гады, калі працаўнік хварэе, таксама ўключаюцца ў колькасць адпрацаваных гадоў. У рэшце рэшт, калі работнік доўгі час хварэў з выплатай заработнай платы, і працадаўца звольніў яго праз два гады, працаўнік па -ранейшаму мае права на пераходную выплату.

Максімальны пераходны плацёж, які працадаўца павінен выплаціць, складае 84,000 2021 еўра (у 84,000 годзе) і штогод карэктуецца. Калі супрацоўнік перавышае гэтую максімальную суму зыходзячы з прыведзенага вышэй метаду разліку, ён у 2021 годзе атрымае толькі XNUMX XNUMX еўра пераходнай выплаты.

З 1 студзеня 2020 года больш не дзейнічае, што працоўны дагавор павінен быў дзейнічаць не менш за два гады для атрымання права на пераходны плацёж. З 2020 года кожны супрацоўнік, у тым ліку супрацоўнік з часовым кантрактам, мае права на пераходную выплату з першага працоўнага дня.

Вы супрацоўнік і лічыце, што маеце права на пераходную выплату (а вы яе не атрымалі)? Ці вы працадаўца, і вам цікава, ці абавязаны вы плаціць свайму супрацоўніку пераходную выплату? Калі ласка, звяжыцеся Law & More па тэлефоне або электроннай пошце. Нашы спецыялізаваныя і экспертныя юрысты ў галіне працоўнага права з радасцю дапамогуць вам.

доля
Law & More B.V.